Helal ve Haram


Gencin birisi Kabede hep, “Ey doğruların yardımcısı olan Allahım, Ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Allahım, sana hamdü sena ederim,” diye dua eder.Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi:- “Neden hep aynı duayı yapıyorsun, başka birşey bilmiyor musun?,” der. O da anlatır: Yedi sekiz sene önce yine Kabede iken içi altın dolu bir torba buldum. Tam bin altın vardı. içimden bir ses: “Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın” diyordu.Hayır dedim kendi kendime. Bu benim değil. Başkasının malı, kullanmam haram olur dedim.Bu sırada birisi  ; “şöyle bir torba bulan var mı?” diye bağırıyordu. çağırdım onu. “Nasıl bir torbaydı? içinde ne vardı?” diye sordum. Torbayı tarif etti ve “içinde bin altın vardı” dedi. “Torban burada.” diyerek verdim. Adam torbayı açıp bana otuz altın verdi.

Pazara gittim.Temiz yüzlü genç bir esiri överek satıyorlardı.Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim,- “Bu köle için ne istiyorsunuz?” dedim. “Otuz altın dediler”.Adamdan aldığım otuz altını verip genci satın aldım.Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi.Onu aldığıma çok memnun olmuştum.Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu. Genç bana dedi ki, “Efendim, ben Fas emirinin oğluyum.Bu gelenler babamın adamları. Beni buldular.Senden beni satın almak isterler.Sen iyi bir insansın.

Onlara otuz bin altından aşağıya satma.” dedi.O kişiler yanıma geldi. “Bu esiri bize satar mısın?” dediler.“Satarım.” dedim. “Altmış altın verelim.” dediler.Ben de “Olmaz.” dedim.- “Sen bunu pazardan otuz altına almadın mı?Biz sana iki mislini veriyoruz” dediler. “öyleyse gidin pazardan alın.” dedim.Arttıra arttıra yirmibin altına kadar çıktılar.Otuzbin altından aşağı olmaz dedim. çaresiz kabul ettiler.Ben o otuzbin altın ile işyerleri açtım.Ticaret yaptım. Daha çok zengin oldum.Bir gün bana arkadaşlarım,çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim.” dediler.- Ben de “Olur.” dedim. Nikah kıyıldı. Deve yükleri çeyizini getirdiler. çeyiz arasında bir torba dikkatimi çekti. Kıza, “Bu nedir?” dedim.- “içinde 970 altın var. Babam Kabede bunu kaybetmiş.

Bulan gence otuzunu vermiş. Kalanını da bana hediye etti. çeyizine koyarsın dedi” diye anlattı.Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş.Vermese idim haram yoldan gelecekti. şimdi helal yoldan yine bana geldi.Bana yardım edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbime hamd ederim. Allahım cümlemize helal lokma nasip eylesin.

Comments

comments


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

25

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Helal ve Haram

Choose A Format
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format