Cennetlik Adamın Ameli


Enes bin Malik şöyle anlatmıştır: “Bir gün Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ile beraber oturuyorduk. Bu sırada: “Birazdan yanıma cennet halkından biri gelecektir.” buyurdu. O sırada, abdest suları sakalından damlamakta olduğu halde, Ensar’dan bir kişi geldi.Ertesi gün Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir gün Önceki sözlerini tekrarladı. Aynı şekilde, yine o kişi geldi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem üçüncü gün de aynı sözleri tekrarladı ve bu defa da aynı kişi geldi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem kalkıp gittikten sonra, Abdullah bin Amr İbnu’lAs, O kişinin pesinden giderek ona: “Eğer müsaade edersen, bir müddet yanında kalmak istiyorum.” dedi. O zat da bunu kabul etti.

Abdullah onun yanında üç gün kaldı. Bu üç gün içerisinde, adamın gece ibadetini yaptığını görmedi. Ancak adam yatağının içerisinde bir yandan diğer yana döndükçe Allah’ı zikrederek tekbir getiriyordu. Onun bu durumu, sabah namazına kadar böyle devam ediyordu. Bu arada, Abdullah onun ağzından hayırdan başka bir şey işitmedi. Üçüncü gün olduğunda, fazla bir amel görememiş olan Abdullah, adama şunları söyledi.Ey Allah’ın kulu! Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem üst üste: “Birazdan yanınıza cennet halkından biri gelecektir’ buyurdu. Onun bu sözlerinden sonra da her defasında sen geldin. Bunun üzerine, ben de senin yanında birkaç gün kalarak, seni cennet halkından yapan amelini öğrenip onları işlemek istedim. Fakat bu üç gün içerisinde de fazla bir amel yaptığını görmedim. Seni bu mertebeye hangi amelin ulaştırmış olabilir? O da şöyle dedi:

Görmüş olduklarından başka bir amelim yoktur. Amellerim bundan ibarettir.Abdullah oradan ayrıldıktan az sonra adam onu çağırtarak şunları söyledi:Daha önce de söylediğim gibi o görmüş olduklarının dışında bir amelim yoktur. Ancak şu var ki, kalbimde hiçbir Müslüman için kötü bir niyet beslemediğim gibi Allah-u Teâlâ’nın kendilerine vermiş olduğu servet, makam ve rütbe gibi şeylerden dolayı da hiçbir müslümana hased etmem. Bunun üzerine Abdullah şöyle dedi:İşte, seni bu mertebeye getiren şey bu halindir.

Comments

comments


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

33

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
1
Sesli Güldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cennetlik Adamın Ameli

Choose A Format
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format